14 lutego 2014

Skąd pochodzi święto walentynek ?

Dziś nie podam żadnego przepisu na Walentynki, za to mam zamiar napisać o Walentynkach.
Czy wiecie skąd
pochodzi to święto i kim był święty Walenty?
(zdjęcia z netu)
 


Kim był Święty Walenty ?
Według legendy Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania biskupem chrześcijańskim. Zginął on śmiercią męczeńską w III wieku. W 270 roku cesarz Klaudiusz II kazał mu się przekonwertowć do pogaństwa, Walenty odmówił, został uwięziony i ścięty.

Dlaczego chroni kochanków ?
Legenda głosi, że podczas pobytu w więzieniu Walenty zakochał się w niewidomej w córce strażnika więzienia. Dzięki modlitwie młodego Walentego ukochana odzyskała wzrok. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.
Inna legenda mówi, ze Walenty potajemnie udzielał ślubów legionistom rzymskiej armii, ponieważ cesarz Klaudiusz zakazał im wiązania się z kimkolwiek. Cesarz uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin.
Jeszcze inna historia która opowiada o jego zdolności godzenia kochanków.

Kiedy Walenty stał się patronem zakochanych ?
Papież Gelasius w 496 roku 14 lutego zastąpił pogańskie święto Luperkalia Walentynkami na cześć świętego męczennika Walentego.


Co to były Luperkalia ?
W dniach od 13 lutego do 15 lutego w Rzymie odbywała się wigilia święta wiosny ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody. Podczas święta urodzaju i płodności mężczyźni losowali w urnie tabliczki z imionami dziewcząt. W ten sposób
na uroczystości dobierali się w pary.

Jak to się wiąże z Walentynkami ?
Gdy Romulus był królem, przez długi okres kobiety nie mogły mieć dzieci. Oddawano wówczas cześć bogom. Stąd związek nie tyle z romantyczną miłością co z płodnością.


Pierwsza wzmianka o Walentynkach
Pierwsze konkretne powiązanie dnia Walentego z romantyczną miłością sięga średniowiecza gdy Geoffrey Chaucer pisał w "Sejmie ptasim" o zaangażowaniu Ryszarda II z Anglii i Anny z Czech i o dniu św. Walentego, w którym to ptaki łączą się w pary.


Co to są Walentynki ?
Są karty okolicznościowe, którymi wymieniają się kochankowie. Zwyczaj wysyłania kartek-walentynek sięga 1848 roku, gdy panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na dzień św. Walentego. Najstarsze znane walentynki to wspomnienia napisane przez Karola Orleanu do żony po przegranej w 1415 podczas jego pobytu w wiezieniu w wieży londyńskiej.


Terni
Walenty pochodzi z Terni i jest patronem miasta od 1644 roku.


Święty Faustyno
W dniu 15 lutego, dzień po Walentynkach, poświęcony jest św Faustynowi, patrona singli szukających miłości.


Ja nie obchodzę Walentynek hucznie i z pompą ale za to w doborowym towarzystwie. Są one dla mnie pretekstem by spędzić czas z osobą/osobami, które po prostu kocham.
Na koniec życzę Wam szczęśliwych Walentynek, dużo miłości i miłego dnia ;-) 


Zapraszam do polubienia mnie na Facebooku lub google+, dziękuję za odwiedziny :-)


1 komentarz:

  1. A człowiek myśli, że wszystko jest wymysłem Amerykanów ;) Dziękuję za informacje :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga.
Cieszę się, że tu jesteś :-)
Jeszcze bardziej się ucieszę, jeśli zostawiasz ślad po sobie.